niedziela, 3 marca 2013

Italica obok Santiponce

Ruiny jednego z największych amfiteatrów
Italica to stanowisko archeologiczne położone na terenie gminy Santiponce w pobliżu Sewilli. 
Obecnie można podziwiać dobrze zachowane pozostałości miasta Italica założonego przez rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego. 

Oryginalnie była to osada dla weteranów drugiej wojny punickiej. Italica została założona w 206 roku p.n.e. W tym mieście urodził się Trajan, który zbudował pierwsze marmurowe świątynie. Następca Trajana – Hadrian przyczynił się do powstania tak zwanego nowego miasta. To właśnie pozostałości tego zespołu budowlanego można dziś podziwiać. 

W okresie najlepszej prosperity, za panowania Wizygotów, Italica liczyła około 10 tysięcy mieszkańców. Po zdobyciu Andaluzji przez Arabów miasto opuszczono i pełniło ono rolę jedynie kamieniołomu. W XVII wieku ruiny były wielokrotnie zalewane przez rzekę Gwadalkiwir, aż w końcu uległo zapomnieniu. 

Na początku XX wieku rząd hiszpański zlecił rozpoczęcie systematycznych prac wykopaliskowych. Znaleziska zasiliły zasoby Muzeum Archeologicznego w Sewilli. W 1992 roku poddano gruntownej renowacji amfiteatr i mozaiki. 


Amfiteatr ma wymiary 137 na 160 metrów. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w całym Cesarstwie Rzymskim. Na trybunach o trzech poziomach można było zmieścić 25 tysięcy widzów. W centralnej części zachowały się pozostałości magazynu, pierwotnie zlokalizowanego pod areną


Wyświetl większą mapę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz