środa, 5 sierpnia 2015

Rio Tinto kopalnia z Marsa rodem
Te Marsjańskie widoki widoczne na krótkim filmiku faktycznie mają więcej wspólnego z czerwoną planetą niż może nam się wydawać.

Miejsce to było już znane ludom z pradawnego miasta Tartessos, opisywanego przez greków jako bogate miasto handlujące metalami. Samo miasto jak i ludzie zaginęli w otchłani historii, a po mieszkańcach Tertessos wydobywali tu rudy metali Fenicjanie (2800 – 2600 lat p.n.e), Grecy (2600 – 2000 lat p.n.e), Rzymianie (2000 – 1800 lat p.n.e), Wizygoci (1600 – 1300 lat p.n.e) oraz Maurowie (1300 – 500 lat p.n.e). Rzymianie, którzy wydobywali geothyt do pozyskania srebra na monety i minerał chalkozyn do pozyskania miedzi, okazali się najskuteczniejszymi górnikami. Wylicza się, że z tego miejsca wydobyli oni ponad 2 miliony ton rudy srebra dzięki którym Cesarz Klaudiusz sfinansował podbój Brytanii w 43 roku n.e.

Na początku XIX wieku z Peña de Hierro Hiszpanie, używając pracochłonnych metod, pozyskiwali głównie miedź z kowelinu, kuprytu i chalkozynu. Minerały te następnie transportowali prymitywnymi metodami do Sevilli (5 dni na osiołku) i z nich wytapiali armaty(!). Proces wkrótce stał się nieopłacalny. Niedługo potem bo w 1883 r. kopalnie zostały wykupione przez Brytyjczyków.

Druga rewolucja przemysłowa wniosła wiele nowych rozwiązań i tak powstała kolej łącząca kopalnie Rio Tinto z portem w Huelva oraz kilka instalacji ułatwiających i mechanizujących wydobycie. Brytyjczycy wydobywali tu głownie miedź oraz piryt, minerał nazywany „złotem głupców”, używany do produkcji kwasu siarkowego. XX wiek to czasy świetności kopalni, ale także rozwój miasta portowego Huelva.W 2001 roku kopalnie zostały całkowicie zamknięte i popadły w ruinę. 10 lat później założono Fundację Rio Tinto by odrestaurować kopalnię(...)


Przeczytajcie cały tekst na whiszpanii.info

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz